4 ARALIK 2015 CUMA GÜNÜ, DENETİMLİ SERBESTLİK VE ELEKTRONİK KELEPÇE UYGULAMALARI KONULU PANEL DÜZENLENDİ.

Bursa Barosu Başkanlığı tarafından, Bursa Adalet Sarayı Konferans Salonunda, ‘Denetimli Serbestlik ve Elektronik Kelepçe Uygulamaları’ hakkında panel düzenlendi.

Panele; Bursa Denetimli Serbestlik Müdürü Fatih Sancak, Mudanya Asliye Ceza Hakimi Zübeyir Demir, Bursa Denetimli Serbestlik Müdür Vekili Gülay Gül, Bursa Denetimli Serbestlik Müdürlüğü Görevlisi Burak Sertaç Kır konuşmacı olarak katıldı.

Panelin dinleyicileri arasında K.G HUKUK VE DANIŞMANLIK BÜROSU Kurucusu Av. Kübra Gülay’da bulunmaktaydı.

Denetimli Serbestlik Müdürü Fatih Sancak, Panelde Denetimli Serbestlik Kurumu’nun Tanıtımı ve Görevleri hakkında bir sunum yaptı.

Sunumunda, “Denetimli serbestlik ilk kurulduğu zamanlarda cezaevlerinde tutuklu hükümlü sayısı doluluk oranlarıyla yüzde elliydi. Şu anda denetimli serbestlik kapsamında hükümlü sayısı fazla, bu da denetimli serbestliğin avantajı. Şu anda tutuklu sayısı biraz daha düştü. Türkiye’de bulunan 362 cezaevinde 190 bin tutuklu ve hükümlü var. Bunun devlete çok büyük bir mali bir külfeti olduğunu görebiliyoruz” diye konuştu.

Fatih Sancak, Bursa’da, elektronik kelepçe ile takip edilen 240 kişinin olduğunu sözlerine ekledi.

Mudanya Asliye Ceza Hakimi Zübeyir Demir, Bursa Denetimli Serbestlik Müdür Yardımcısı Gülay Gül denetimli serbestlik uygulamaları hakkında bilgiler verirken, Bursa Denetimli Serbestlik Müdürlüğünde görevli Burak Sertaç Kır da, elektronik kelepçe ve uzaktan alkol test izleme cihazını anlattı.

Menü