Bursa Boşanma Davaları Avukatı

Bursa boşanma davaları avukatı Av. Kübra Gülay, boşanma konusu ile ilgili kanunlara göre en güncel bilgilerle avukatlık ve danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Bursada anlaşmalı boşanma davalarındaki tecrübemizle yanınızdayız..

Anlaşmalı Boşanma Hakkında Merak Edilenler

ANLAŞMALI BOŞANMA NEDİR?

Anlaşmalı boşanma, evlilik birliğinin tarafların ortak kararı doğrultusunda Mahkeme kanalıyla sonlandırılmasıdır. Bursada boşanma davaları ile ilgili olarak KG Hukuk Bürosu bu süreci sizin için gerçekleştirmektedir. Anlaşmalı boşanma süreci içerisinde, her iki eş de boşanmak ister ve boşanmanın maddi, manevi tüm hukuki sonuçlarında uzlaşırlar. Anlaşmalı boşanma, aile hukuku alanında çalışmalar yapan bir avukatla çalıştığınız takdirde en kolay ve en hızlı boşanma yoludur. Bursa avukatı Kübra Gülay bu konuda size yardımcı olacaktır.

Bursa boşanma davaları avukatı Av. Kübra Gülay, boşanma konusu ile ilgili kanunlara göre en güncel bilgilerle avukatlık ve danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Bursada anlaşmalı boşanma davalarında tecrübeli aile hukuku avukatları ile hizmetinizdeyiz.

Anlaşmalı boşanma yoluna başvurabilmek için kanunun aradığı bazı şartlar bulunmaktadır. Şöyle ki;

1- Evliliğin anlaşmalı boşanma yolu ile sonlandırılmak istenmesi durumunda eşlerin öncelikle en az bir yıl evli kalmış olmaları gerekir. Bir yıldan daha kısa süren evliliklerde anlaşmalı boşanma davası açılamamaktadır.
2- Anlaşmalı boşanma için eşler, maddi ve manevi tüm hukuki sonuçlar üzerinde uzlaşma içerisinde olduklarını hazırlanacak olan anlaşmalı boşanma protokolü içerisinde beyan etmelidirler. Keza herhangi bir konuda anlaşmazlık olması durumunda ‘anlaşmalı boşanma’dan söz edilemeyecektir. Anlaşmalı boşanma davasının temeli, işbu ‘Boşanma Protokolü’ olacaktır.
3- Anlaşmalı boşanmalarda tarafların davaya katılmaları zorunludur. Hakimin tarafları bizzat dinleyerek iradelerinin serbestçe açıklandığına kanaat getirmesi ve boşanmanın mali sonuçları ile çocukların durumu hususunda taraflarca kabul edilecek düzenlemeyi uygun bulması şarttır.

Şartlardan anlaşıldığı üzere eşler her ne kadar anlaşmış olsalar da Hakim, tarafların ve çocukların menfaatlerini göz önünde tutarak bu anlaşmada gerekli gördüğü değişiklikleri yapabilir. Bu değişikliklerin taraflarca da kabulü halinde boşanmaya hükmolunur.
Anlaşmalı Boşanma Davası, eşlerin son 6 ay içerisinde ikamet ettikleri yerdeki Aile Mahkemesinde görülür.  Avukat tarafından takip edilmesi halinde dava, mahkeme yoğunluğuna da bağlı olarak 1 hafta ile 2 ay arasında sonuçlanır.

Sık Sorulan Sorular

  • Anlaşmalı Boşanma Protokolü Nasıl Hazırlanır?

Bursa Boşanma davalarında anlaşmalı Boşanma Protokolü, tarafların boşanmaya ilişkin tüm hukuki sonuçlar üzerinde uzlaştıklarını beyan eden bir belgedir. Tarafların işbu hukuki sonuçlar üzerinde anlaşma sağlayabilmesi ve hak kaybı yaşanmaması için, öncelikle yasal haklarını bilmeleri gerekir. Bu nedenle tarafların, anlaşmalı boşanma protokolü hazırlarken bir boşanma avukatından yardım almaları gerekmektedir.

  • Anlaşmalı Boşanma Davası Ne Kadar Sürer?

Anlaşmalı boşanma davası, süreç içerisinde gerekli prosedürlerin doğru bir şekilde yerine getirilmesi durumunda tek celsede sonuçlandırılabilir. Bu da ortalama olarak bir hafta ile  2 ay arasında bir sürede çözülebileceği anlamına gelmektedir.  Davanın açılacağı mahkeme ve bu hususta tutulacak anlaşmalı boşanma avukatı süreyi belirleyen en önemli unsurlardır.

  • Yurt dışında Yaşayanlar Anlaşmalı Boşanabilir mi?

Yurt dışında yaşayan vatandaşlar için de anlaşmalı boşanma davası açılabilir. Yalnızca Türkiye’de anlaşmalı boşanabilmek için açılacak davaya katılımın zorunlu olması nedeniyle, bir defaya mahsus Türkiye’ye gelmeleri gerekecektir. Sürecin hızlı ve doğru bir şekilde yürüyebilmesi için bir boşanma avukatıyla iletişime geçmeleri doğru olacaktır.

  • Anlaşmalı Boşanma Davası için Avukatlık Vekalet  Ücreti Ne Kadardır?

Anlaşmalı boşanma davasının hızlı ve kolay bir boşanma yolu olduğunu belirtmiş idik. Buna bağlı olarak vekalet ücretleri de çekişmeli boşanma davasına kıyasla daha uygundur. Net ücret ise avukatla görüşme sırasında belirlenir.

Bursada Anlaşmalı Boşanma yoluna gitmek isteyenler, protokolün düzenlenmesi ve davanın takibiyle ilgili hukuk büromuzla iletişime geçebilir.

Av. Kübra Gülay Coşkun

Menü